V 3WAY odgovarjamo na najbolj pogosta vprašanja (FAQ) o 3D printerjih, 3D skenerjih in CAD/CAM programski opremi ter storitvah s pomočjo 3D tehnologije.

3D PRINTERJI IN 3D PRINTANJE
3D printanje je postopek izdelave trirazsežnih objektov iz digitalnega (CAD) modela. Omogoča učinkovito in hitro izdelavo izjemno kompleksnih oblik. Gre za aditivni postopek, pri katerem se v različnih oblikah zaporedno odlagajo plasti materiala, s čimer se razlikuje od tradicionalnih proizvodnih tehnik, kjer gre za odstranjevanje materiala z metodami.
Več o 3D printanju in 3D printerjih si lahko preberete tukaj.
3D printanje ponuja veliko rešitev na številnih področjih. Aplikacije 3D printanja so zaradi malo omejitev široko razsežne:
- Izdelava prototipov: hitra proizvodnja realnega kosa iz CAD modela
- Izdelava funkcionalnih 3D delov: funkcionalni deli z izjemnimi mehanskimi lastnostmi
- Medicina: izdelava protez, implantantov in celo organov
- Umetnost in dizajn: ustvarjanje unikatnih predmetov
- Izobraževanje: učenje o 3D tehnologiji
- Letalska industrija: izdelava lahkih in redkih komponent
- Avtomobilska industrija: izdelava rezervnih delov, kalupov, prototipov
Več o uporabnosti 3D printanja in 3D tehnologije nasploh si lahko preberete tukaj.
Ob vstopu v svet 3D printanja prej ali slej začnete razmišljati, kateri filament za 3D printanje potrebujete. Tukaj je nekaj najbolj pogosto uporabljenih:
- PLA (Polylactic Acid): biološko razgradljiv material rastlinskega izvora. Ima najmanjše zahteve in je enostaven za 3D tiskanje. Kompatibilen s široko paleto 3D printerjev.
- ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene): odlične mehanske lastnosti – odporen na višje temperature in UV-svetlobo.
- PETG (Polyethylene Terephthalate Glycol): zmes PLA in ABS filamenta. Idealna kombinacija trdnosti in fleksibilnosti. Dobre mehanske lastnosti.
Več o filamentih za 3D tiskanje si lahko preberete tukaj.
Nakup 3D printerja vam lahko olajša marsikatero delo, vendar se morate prej zastaviti več vprašanj, da boste našli pravi 3D printer zase:
- Potrebe in cilji
- Tip 3D printerja
- Volumen 3D printanja
- Kompatibilni materiali (kakšne izdelke boste printali?)
- Predznanje
- Proračun (“budget”)
Poglejte kateri 3D printer je pravi za vas tukaj.
Tukaj so najbolj razširjene tehnologije 3D printanja:
- Fused Deposition Modeling (FDM): najbolj priljubljena tehnologija 3D tiskanja, kjer 3D printer preko šobe nanaša filament plast za plastjo.
- Stereolitografija (SLA): uporablja laser za strjevanje tekoče smole.
- Selektivno lasersko sintranje (SLS): uporablja laser za sintranje materiala v prahu.
- Digitalna Light Processing (DLP): uporablja svetlobni projektor za strjevanje tekoče smole.
- Material Jetting (MJ): uporablja brizgalne tiskalne glave za brizganje tekočih fotopolimerov na gradbeno platformo plast za plastjo, da ustvari predmet.
- Direct Energy Deposition (DED): uporablja usmerjen vir energije (npr. laser ali elektronski žarek) za taljenje in odlaganje materiala.
Vse tehnologije 3D printanja imajo svoje prednosti in omejitve. Več lahko izveste v članku.
3D SKENERJI IN 3D SKENIRANJE
Na trgu obstaja več vrst namiznih in metroloških 3D skenerjev, ki se razlikujejo glede na način zajemanja 3D podatkov. Nekatere od njih so:
- Laserski 3D skenerji,
- Strukturirana svetloba,
- Fotogrametrija,
- Ročni 3D skenerji,
- CMM
Več o različnih vrstah 3D skenerjev si lahko preberete tukaj.
3D skeniranje ponuja aplikacije na številnih področjih, kot npr.:
- Vzvratni inženiring: načrtovanje in razvoj novih izdelkov ali spreminjanje obstoječih,
- Kontrola kakovosti v proizvodnji: nadzor kakovosti delov, kalupov ali orodij med proizvodnim procesom,
- Arhitektura in gradbeništvo: pomoč pri oblikovanju in načrtovanju novih struktur.
- Umetnost in kultura: ustvarjanje digitalnih replik umetniških del in artefaktov, kar omogoča njihovo ohranitev in podrobno preučevanje brez tveganja poškodbe izvirnikov,
- Medicina in zobozdravstvo: izdelava modelov, protez in vsadkov, ki so specifični za pacienta,
- Zabava in mediji: ustvarjanje 3D modelov likov in predmetov za uporabo v filmih, video igrah in drugih oblikah medijev.
Več o uporabnosti 3D skeniranja si lahko preberete tukaj.
Na čas, potreben za 3D skeniranje objekta, vpliva več dejavnikov:
- Velikost objekta,
- Kompleksnost predmeta,
- Vrsta 3D skenerja,
- Zahteve po zajemu detajlov.
Majhen in preprost predmet lahko zajamete v nekaj minutah, 3D skeniranje večjega in bolj kompleksnega objekta pa lahko traja več ur. Vse o 3D skeniranju objektov si lahko preberete tukaj.
Seveda, pri nas ponujamo tudi najem 3D skenerja. Na voljo imamo veliko različnih 3D skenerjev za različne potrebe, zato boste zagotovo našli pravega. Mnogi se nad 3D skeniranjem zaradi vseh prednosti zelo navdušijo in kasneje implementirajo to obliko 3D tehnologije v svoj posel.
Vse o različnih 3D skenerjih si lahko preberete tukaj.
3D skenerji imajo več skupnih lastnosti s fotoaparati. Fotoaparati zbirajo informacije o barvah, 3D skenerji pa informacije o razdalji. Slika, ki jo projecira 3D skener, tako določa 3D položaj vsake točke.
Vse o 3D skenerjih si lahko preberete tukaj.
Natančnost naših 3D skenerjev sega kar do 0,005 mm, kar jih uvršča v sam vrh kakovosti. Ponavadi zahteve po natančnosti niso tako visoke, kar pohitri celoten proces 3D skeniranja.
Vse o 3D skenerjih si lahko preberete tukaj.
3D skeniranje je proces digitalnega zajema objekta. Rezultat 3D skeniranja je CAD model. Gre za eno izmed najhitreje rastočih 3D tehnologij, s katero lahko povečate konkurenčnost na trgu. Podatke, pridobjene s 3D skenerjem, lahko uporabite za vzvratni inženiring ali kontrolo kakovosti.
Vse o 3D skeniranju in 3D skenerjih si lahko preberete tukaj.


CAD/CAM PROGRAMSKA OPREMA
CAD programsko opremo CAD je mogoče uporabiti za ustvarjanje najrazličnejših modelov – od preprostih 2D risb do kompleksnih 3D modelov. CAD programska oprema se zaradi tega uporablja v različnih panogah in industrijah.
Več o CAD programski opremi si lahko preberete tukaj.
3-osna obdelava se nanaša na premikanje orodja vzdolž treh osi: X, Y in Z. Najbolj primerna je za relativno preproste dele, ki ne zahtevajo veliko zapletene geometrije. Na drugi strani pa 5-osna obdelava omogoča, da se orodje premika po petih oseh: X, Y, Z, A in B. Poleg treh linearnih osi lahko 5-osni stroji tudi nagibajo in vrtijo orodje okoli dveh dodatnih osi, kar omogoča veliko večjo prilagodljivost pri kompleksnih kosih.
Glavna razlika med 3-osno in 5-osno obdelavo je v tem, da lahko 5-osni stroji izdelajo bolj zapletene dele z večjo natančnostjo, medtem ko so 3-osni stroji običajno hitrejši in cenejši za uporabo.
Več o 5-osni obdelavi s hyperMILL programsko opremo si lahko preberete tukaj.
5-osna obdelava ponuja večjo učinkovitost proizvodnjega procesa:
- Večja natančnost: stroj z lahkoto doseže vse strani dela, kar pomeni boljšo končno obdelavo površine in tolerance.
- Večja prilagodljivost: možnost nagibanja in vrtenja dela v več smereh omogoča izdelavo bolj zapletenih oblik in kontur.
- Zmanjšan čas nastavitev: brez potrebe po prevpenjanju.
- Daljša življenjska doba orodja: orodje je mogoče nagniti, da ohrani ustrezen kot skozi celoten proces obdelave, kar zmanjša obrabo.
- Večja produktivnost: na račun manjše porabe časa se produktivnost poveča.
Več o 5-osni obdelavi s hyperMILL programsko opremo si lahko preberete tukaj.
“CAM” je krajši izraz za CAM programsko opremo in pomeni “Computer-Aided Manufacturing” (računalniško podprta proizvodnja). CAM se nanaša na uporabo računalniške programske opreme za nadzor in avtomatizacijo proizvodnih procesov.
Več o CAM programski opremi si lahko preberete tukaj.
Kratica “CAD” je krajši izraz za CAD programsko opremo in pomeni “Computer-Aided Design” (računalniško voden dizajn). Nanaša se na uporabo računalnikov za načrtovanje in modeliranje izdelkov.
Več o CAD programski opremi si lahko preberete tukaj.